Data dodania

Zmarł dr inż. Jacek Staniewski

Z głębokim smutkiem informujemy, że

w dniu 18 grudnia 2021 zmarł dr inż. Jacek Staniewski.

edfas

emerytowany pracownik naukowy Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej, Instytutu Technologii i Inżynierii Chemicznej.

Śp. dr inż. Jacek Staniewski prowadził badania naukowe w zakresie chromatografii gazowej. Jego wiedza i doświadczenie były cenione zarówno przez studentów jak i współpracowników.

 

Pogrzeb odbędzie się w środę, 22 grudnia 2021, o godzinie 10:00 na Cmentarzu Górczyńskim przy ul. Ściegiennego 35.

 

Serdeczne wyrazy żalu i współczucia Rodzinie zmarłego

składają:

Dziekan, Rada Wydziału oraz Pracownicy Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej

 

Dr inż. Jacek Staniewski związał całe swoje życie zawodowe z Politechniką Poznańską. W 1968 roku rozpoczął studia na nowo powstałym Wydziale Chemicznym PP i ukończył je w 1973 roku w grupie pierwszych absolwentów obecnego Wydziału Technologii Chemicznej. W tym samym roku dołączył do zespołu profesora Jana Szymanowskiego, gdzie realizował badania naukowe do swojej pracy doktorskiej w zakresie chromatografii gazowej. Po obronie pracy doktorskiej (1982 r.) zatytułowanej „Względna reaktywność grup hydroksylowych metylo-α-D-glukopiranozydu w reakcji z chlorkiem pentyloksymetylowym” kontynuował pracę na Wydziale. W latach 1989-1992 odbył trzyletni staż w Laboratorium Analizy Instrumentalnej Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven (TUE) w Holandii. Głównym nurtem Jego działalności naukowej był rozwój technik i metod analitycznych w kapilarnej chromatografii gazowej oraz w chromatografii wielowymiarowej, a w szczególności:

  • techniki dozowania próbek o dużej objętości w kapilarnej chromatografii gazowej,
  • techniki bezpośredniego połączenia chromatograficznej obróbki próbki (chromatografii cieczowej) i kapilarnej chromatografii gazowej,
  • niekonwencjonalnych i klasycznych metod przygotowania próbek do oznaczeń chromatograficznych: wydzielanie w kapilarze, ekstrakcja i mikroekstrakcja cieczą, metoda SPME,
  • kompletnej dwuwymiarowej chromatografii gazowej (GCxGC) – budowa modulatora przepływowego do GCxGC,
  • zastosowania tych technik głównie w analizie śladowej próbek środowiskowych oraz w badaniach biodegradacji.

Prace badawcze realizowane w TUE kontynuował w PP w ramach projektów badawczych (projekty KBN Nr 3 T09A 158 10 i Nr 3 T09A 06 629), którymi kierował, oraz w ramach działalności statutowej. Celem badań naukowych prowadzonych przez dra Jacka Staniewskiego było skrócenie czasu przygotowania próbki i uproszczenie metodyki, zwiększenie selektywności wydzielania analitów, poprawa własności analitycznych oznaczeń. Wyniki prowadzonych przez siebie prac badawczych publikował w czasopismach o zasięgu międzynarodowym, prezentował na licznych konferencjach i sympozjach międzynarodowych (głównie International Symposium on Capillary Chromatography) oraz konferencjach krajowych. Był opiekunem dwóch prac doktorskich zrealizowanych w obszarze badawczym związanym z technikami analitycznymi w chromatografii gazowej. W latach 2010-2014 uczestniczył w opracowaniu i doskonaleniu technik analitycznych w projekcie POIG “Biotechnologiczna konwersja glicerolu do polioli i kwasów dikarboksylowych”.

Dorobek naukowy dra inż. Jacka Staniewskiego obejmuje:

  • ponad 20 publikacji w czasopismach o zasięgu międzynarodowym, m.in. głównie w Journal of Chromatography, Journal of Microcolumn Separations, Analytica Chimica Acta, Journal of High Resolution Chromatography, Bioresource Technology, International Biodeterioration and Biodegradation, Fuel, Environmental Science and Pollution Research,
  • 2 patenty i jedno zgłoszenie patentowe,
  • 10 wystąpień opublikowanych w materiałach konferencji międzynarodowych i 6 w materiałach konferencji krajowych,
  • ponad 30 prezentacji na konferencjach międzynarodowych oraz ponad 50 na konferencjach krajowych.

Po przejściu na emeryturę kontynuował pracę w zakresie analizy chromatograficznej biopaliw.

Ważną częścią Jego pracy zawodowej była dydaktyka. Był jednym z inicjatorów powstania specjalności monitoring na kierunku Technologie ochrony środowiska. W ramach tej specjalności przygotował i prowadził wykład, laboratorium i projekt z metody kontroli wód, powietrza, gleby i ścieków. Bardzo angażował się w proces dydaktyczny, modyfikował i udoskonalał dotychczas istniejące ćwiczenia laboratoryjne oraz opracowywał i uruchamiał nowe, proponował wprowadzanie nowych treści programowych, wypromował wielu inżynierów i magistrów. Jest współautorem skryptu „Podstawy technologii chemicznej i inżynierii reaktorów” cz. I i II, pod red. M. Wiśniewskiego, K. Alejskiego. Wyd. PP, Poznań 2017. W 2014 r. w ramach projektu POKL „Inżynier Technologii Chemicznej – innowacyjność i doświadczenie” przeprowadził warsztaty technologiczne dla studentów III roku kierunku zamawianego na Wydziale Technologii Chemicznej. Co roku uczestniczył w wyjazdach dydaktycznych ze studentami, m.in. do zakładów przemysłu tłuszczowego ADM Szamotuły czy KGHM Polska Miedź S.A.

Wiedza i doświadczenie dra Jacka Staniewskiego były cenione nie tylko przez studentów, ale także przez współpracowników. Życzliwy, zawsze dobrze zorganizowany, konkretny, zainteresowany nowinkami technicznymi, służył radą i pomocą młodszym pracownikom, bezinteresownie angażował się w rozwiązywanie różnych laboratoryjnych problemów, szczególnie problemów technicznych. Prywatnie bardzo lubił razem z rodziną spędzać czas na nartach, poza zagranicznymi wypadami narciarskimi, zimą można było Go spotkać często na stokach Czarnej Góry w Kotlinie Kłodzkiej.

 

PL