Data dodania

Zmarł prof. dr Tadeusz Maliński

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 13 września 2023 roku, 

w Ohio zmarł światowej sławy uczony profesor Tadeusz Maliński

Wybitny naukowiec, chemik, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1969 r.). Po studiach zatrudniony na Wydziale Chemicznym Politechniki Poznańskiej, gdzie w roku 1975 obronił pracę doktorską. Od 1979 roku pracował w USA na stanowiskach profesora: Uniwersytetu Houston, Uniwersytetu Oakland, a od 2000 roku Profesor Tadeusz Maliński objął zaszczytną imienną profesurę na Uniwersytecie Ohio w Athens stan Ohio (Marvin & Ann Dilley White Profesor Biomedical Scienses). Należał do pionierów wprowadzania nanotechnologicznych urządzeń i systemów pomiarowych w diagnostyce medycznej. Najsłynniejszym Jego odkryciem było wykonanie pierwszego w świecie pomiaru tlenku azotu w pojedynczej komórce. Odkrycie roli tlenku azotu w regulacji pojedynczych uderzeń serca i regulacji pracy mózgu, a także odkrycie podstawowego mechanizmu zaburzeń wydzielania tlenku azotu w układzie sercowo–naczyniowym i mózgu, to historyczny wkład Profesora do światowej nauki. Odkrycie to pozwoliło na wyjaśnienie podstaw wielu chorób współczesnej cywilizacji: udaru mózgu, zawału serca, nadciśnienia, cukrzycy, procesów starzenia się, chorób Parkinsona i Alzheimera. Zaprojektował systemy do wczesnej diagnozy chorób serca, chorób układu nerwowego, nowe systemy do przechowywania serca do transplantacji oraz modyfikacje sztucznego serca. Profesor Tadeusz Maliński otrzymał szereg nagród i wyróżnień, między innymi: Medal Marii Skłodowskiej- Curie, Medal Biegańskiego, Krzyż Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medal Pro Memoria, Medal Śniadeckiego-Wróblewskiego-Olszewskiego, Medal Labor Omnia Vincit, Statuetkę Hipolita Cegielskiego, Honorowe Obywatelstwo Śremu i Nagrodę Międzynarodowej Akademii Kardiologii. Był Członkiem Zagranicznym Polskiej Akademii Nauk, Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Doktorem Honoris Causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2011 roku otrzymał także Doktorat Honoris Causa Politechniki Poznańskiej z inicjatywy Wydziału Technologii Chemicznej. Dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i chemii oraz nominowany przez Prezydenta USA do nagrody „Albert Einstein World Award in Science”.

Był wzorem badacza, który realizował swoją pasję z wielkim zaangażowaniem, jednocześnie twórczo oddziałując na młode pokolenie naukowców.

Wyrazy szczerego żalu i współczucia Rodzinie i Bliskim Zmarłego składają

Dziekan Wydziału Technologii Chemicznej i Społeczność Akademicka

 

 

Msza Święta pogrzebowa odprawiona zostanie w kościele farnym p. w. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Śremie w poniedziałek 6.11.2023 r. o godz. 14:00. Po Mszy Świętej pogrzeb na cmentarzu parafialnym w Śremie ul. Cmentarna. 

PL