STRATEGIA DZIAŁANIA WYDZIAŁU TECHNOLOGII CHEMICZNEJ POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ
(Uchwała Rady Wydziału Technologii Chemicznej PP z dnia 4 listopada 2014 r.)
Misja Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej
Wydział Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej realizuje misję zgodną z misją Politechniki Poznańskiej określoną w Uchwale Nr 114 Senatu PP z dnia 15 grudnia 2010 r. pt. "Strategia rozwoju Politechniki Poznańskiej do roku 2020".
Misją Wydziału jest realizacja i rozwój kształcenia na wszystkich stopniach studiów wyższych oraz w trybie kształcenia ustawicznego a także upowszechnianie wiedzy w społeczeństwie w zakresie wszystkich aspektów szeroko rozumianej technologii i inżynierii chemicznej wraz z ich uwarunkowaniami ekologicznymi i społecznymi, w powiązaniu z prowadzonymi badaniami naukowymi i pracami badawczo-rozwojowymi. Misja ta jest realizowana w ścisłej współpracy z przyszłymi pracodawcami absolwentów i kontakcie ze społeczeństwem.
Wizja Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej
Wydział mieszczący się w grupie najlepszych wydziałów w kraju, rozpoznawalny w Europie, partner uczelni krajowych i zagranicznych, szeroko współpracujący z jednostkami gospodarki, gwarantujący wysoką jakość kształcenia oraz światowy poziom prac naukowych i badawczo-wdrożeniowych.
Powyższą wizję Wydziału w perspektywie roku 2020 definiują szczegółowiej następujące elementy:
- Wydział Technologii Chemicznej ma ugruntowaną pozycję na europejskim rynku badawczym o czym świadczą liczne publikacje w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej, często cytowane przez autorów z innych ośrodków naukowych. Znaczna część badań realizowana w związku z aspektami praktycznymi, we współpracy z przedsiębiorstwami. Szeroko prowadzona działalność wdrożeniowa. Wysoka pozycja Wydziału w kategoryzacji jednostek naukowych.
- Wydział oferuje atrakcyjne z punku widzenia rynku pracy i rozwoju osobistego kierunki kształcenia. Realizując je na bardzo dobrym poziomie, przy pomocy kadry o dużym doświadczeniu oraz osiągnięciach własnych, w oparciu o nowoczesne zaplecze dydaktyczne, we współpracy z innymi ośrodkami naukowo-dydaktycznymi, jest pozytywnie postrzegany na rynku kształcenia. Przyciąga wielu dobrych kandydatów, dla których studiowanie na WTCh PP jest powodem do dumy.
- Znaczne pozyskiwanie funduszy na projekty naukowe, dydaktyczne oraz wdrożeniowe, szeroka współpraca z jednostkami gospodarki, a także atrakcyjność kształcenia umożliwiająca przyjmowanie właściwej ilości studentów w stosunku do możliwości jest gwarantem stabilności finansowej Wydziału, umożliwiającej prowadzenie aktywnej polityki naukowej, dydaktycznej i kadrowej.
- Struktura organizacyjna Wydziału jest dostosowana do zadań, co umożliwia skuteczne zarządzanie, szybkie działanie oraz brak przerostów administracyjnych. Umożliwia także efektywne wykorzystywanie kadry wspomagającej dydaktykę i badania naukowe.
- Wydział jest promowany w środkach masowego przekazu, prezentowane są jego osiągnięcia. Jest dobrze rozpoznawalny w środowisku. Szeroko prowadzona jest akcja popularyzująca poszczególne kierunki studiów.
Aktualny Stan Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej
Wydział Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej w 2018 r. będzie obchodził pięćdziesiątą rocznicę utworzenia. Miniony okres był ciągłym dążeniem do konsolidacji i rozwoju. Był okresem wypracowywania właściwej polityki, metod działania oraz wzmacniania kadry. Od kilkunastu lat ten rozwój odbywa się w sposób stosunkowo stabilny.
Aktualną sytuację Wydziału można krótko scharakteryzować w następujący sposób:
- Wydział zatrudnia 31 samodzielnych pracowników naukowych (profesorów i doktorów habilitowanych, w tym 2 członków korespondentów PAN i 14 profesorów tytularnych. Grupę tą wspiera 71 doktorów, i 35 pozostałych pracowników. Niestety pewna część kadry jest stosunkowo mało aktywna. Odejście w najbliższych latach na emeryturę kilku profesorów i doktorów habilitowanych wymaga intensywnych działań w zakresie rozwoju kadry.
- Wydział posiada prawa doktoryzowania w dziedzinie /dyscyplinie: nauki chemiczne/chemia, nauki chemiczne/technologia chemiczna, nauki techniczne/technologia chemiczna oraz prawa habilitowania w dziedzinie/dyscyplinie nauki chemiczne/technologia chemiczna. Brak uprawnień doktoryzowania w naukach technicznych/inżynieria chemiczna ogranicza z formalnego punktu widzenia rozwój kadry w tej dziedzinie.
- Kadra i uprawnienia umożliwiają prowadzenie Studiów doktoranckich "Technologia chemiczna", oraz we współpracy z innymi ośrodkami krajowymi i zagranicznymi interdyscyplinarnych studiów doktoranckich "Nauka o materiałach" i "Nanotechnologie".
- Kształcenie na studiach I i II stopnia odbywa się na trzech kierunkach: technologia chemiczna, inżynieria chemiczna i procesowa, ochrona środowiska. Dydaktyka prowadzona jest na dobrym poziomie, opracowane programy kształcenia są ambitne i pozwalają absolwentom na znalezienie dobrej pracy. Na studiach II stopnia, na kierunku technologia chemiczna realizowane jest także kształcenie w języku angielskim w zakresie kompozytów i nanomateriałów. Niestety brak na Wydziale oferty kształcenia na studiach I stopnia w języku angielskim. Pogłębiający się niż demograficzny będzie przekładał się na mniejszą ilość kandydatów na studia. Może to prowadzić do zmniejszenia atrakcyjności niektórych kierunków studiów. Konieczne są działania uatrakcyjniające ofertę dydaktyczną i poszukiwanie nowych obszarów kształcenia, odpowiadających przyszłym wyzwaniom.
- Badania naukowe prowadzone na Wydziale mają w większości obszarów związanych z technologią i inżynierią chemiczną bardzo wysoki poziom merytoryczny, o czym świadczą publikacje w czasopismach o dużej randze międzynarodowej. Na dobrym poziomie utrzymuje się współpraca międzynarodowa realizowana poprzez środki uzyskiwane w odpowiednich programach badawczych. Pracownicy Wydziału stosunkowo często składają wnioski o granty naukowo-badawcze uzyskując przeciętny współczynnik sukcesu. Konieczne są dalsze działania ukierunkowujące badania naukowe na nowoczesne obszary o dużych możliwościach aplikacyjnych.
- Współpraca zespołów badawczych z przemysłem prowadzona jest w dosyć ograniczonym zakresie i należy dążyć do znacznego jej zintensyfikowania. Trudności te dotyczą wielu jednostek naukowych i mają w warunkach polskich charakter systemowy. W wielu sytuacjach oferta Wydziału i oczekiwania przemysłu są dość odległe.
- Baza materialna Wydziału przez wiele lat była bardzo słaba. Szczególnie dotyczyło to zajmowanych lokali znajdujących się w różnych miejscach Poznania i ich dostosowania do potrzeb kształcenia i badań. Od 2014r. sytuacja ta uległa radykalnej zmianie wraz z oddaniem do użytku Centrum Dydaktycznego Wydziału Technologii Chemicznej, zrealizowanego w oparciu o fundusze unijne. Należy teraz dostosować funkcjonowanie Wydziału do nowych możliwości. Centrum pozwala na koncentrację wszystkich pracowników w Kampusie Warta, umożliwiając skupienie się na realizowanych zadaniach.